Yoksa siz sadece biriminizi mi yönetiyorsunuz? - EMPATİK BLOG

Yoksa siz sadece biriminizi mi yönetiyorsunuz?

Başta iş dünyası olmak üzere hayatın her alanında yer alan dijitalleşme ile ilgili artık dünya çapında raporlar tutuluyor, şirketler değerlendirilirken dijital dönüşümün neresinde olduğuna dair veriler sunuluyor. Dijital dönüşüm artık lüks değil; ilerlemek büyümek için zorunlu bir ihtiyaç. Nitekim bu değişime adapte olanlar hayatta kalırken diğerleri Walmart’ın CEO’su Doug McMillon’ın dediği gibi tarihe gömülmek zorunda kalıyor.

Devlerin rekabetinde dijitalleşme

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Dünyanın En Değerli Markaları listesinde 1962’de kurulan ABD perakende devi Walmart, 1994’te kurulan e-ticaret devi Amazon’un gerisinde kaldı. Oysaki 2006’da ilk 10 içinde bile yer almayan Amazon, dijitalleşme ve ticaret alanında yaptığı geleceği inşa etme atılımları sayesinde marka değerini arttırarak bu yıl listenin 4.sırasında yer aldı. Yine aynı listede 2006 yılında 6. sırada bulunan Walmart ise bu yıl Amazon’un çok gerisinde 31. sırada yer aldı.

Dünya değişirken siz eskimeyin

Bu sadece Amazon ve Walmart’ı kapsayan bir değişim değil. Çünkü 12 yıl önce ilk 10’da bile olmayan Apple ve Facebook’un artık ilk sıralarda yer alması teknoloji ve dijitalleşme alanında dünya çapında nasıl bir değişimin yaşandığını gözler önüne seriyor. Nitekim dijital dünyada satışları yavaşlayan Walmart’ın CEO’luğuna Doug McMillon getirildi.

Siz hangi zamanda yaşıyorsunuz?

Şirketin McMillon’dan isteği ise “Sadece şirketi yönetme. Ya da sadece devamını sağlama. Şirketi geleceğe hazırla” olmuş. “Başkaları yarında yaşıyorken biz dünde yaşayamayız” diyerek kurum içinde değişikliğe gidildiğini belirten Walmart CEO’su bu değişim kapsamında Jet.com’u satın aldı.

Değişime öncülük edin tarih olmayın

Şirkette dijital dönüşüm başlatan McMillon, “Tarih yıkıcı değişimlerde hayatta kalamayan perakendecilerle dolu” diyor. Kısacası şirketler kendilerini geleceğe hazırlarken hatta bazıları geleceği tasarlarken insan kaynakları alanında yaşanan değişime kayıtsız kalmak sizi dünde bırakabilir. İnsan kaynaklarında işe alımın kuralları değişirken, dijitalleşme verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlarken siz de bir İK’cı olarak biriminizi sadece yönetmeyin, geleceğe hazırlayın.

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir