Yazılımda iş var iş gücü yok! - EMPATİK BLOG

Yazılımda iş var iş gücü yok!

Sanayide çarkların döndüğü değil, silikon vadisinde dünya ekonomisinin değiştiği, teknolojik yeniliklerin insanların yaşam biçimini anında etkilediği bir dünyada yaşıyoruz. Dilimiz bile değişti, hayatımıza artık yazılım dilleri girdi. Dijitalleşme ile yaşanan bu devasa değişiklik istihdamın da niteliğini değiştirdi. Öyle ki sanki her gün yok olan mesleklere bir yenisi daha eklenecek gibi.

Dünya değişiyor

2015’te dünya ekonomisinin yüzde 22’si dijitalleşirken bu oranın 2020’de yüzde 25’lere ulaşacağı tahmin ediliyor.  Bilişim Sektörü Derneği (TÜBİDER) ve Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu’nun (TÜBİFED) yaptığı ‘Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler’ araştırması bize bu konuda ne yapmamız gerektiğini gösteriyor.

Her yıl yüzde 4 büyüme

2 binden fazla profesyonel ve 200’den fazla şirket çalışanları üzerinde yapılan anket özellikle bölüm tercihi yapacak üniversite öğrencisi adaylarına ve bölüm öğrencilerine kariyerlerinde ne yapmaları gerektiğine dair yol gösteriyor. Anket sonuçlarına göre Bilgi ve İletişim Sektörü toplam istihdamı her yıl yaklaşık yüzde 3-4 büyüyor ve bu büyüme 2016 için 120-130 bin kişi olarak hesaplandı. Bilgi Teknolojileri’nin ise toplam sektör içindeki payının yüzde 66 ile yaklaşık 80-85 bin olduğu tahmin ediliyor.

Geleceğin sektörü

Araştırmaya göre her yıl büyüyen ve gelecek vaat eden bilişim sektörü yetişmiş eleman sıkıntısı yaşıyor. İnsan kaynağının üniversite tercih döneminde bu alanlara yönlendirilmesi gerektiğini belirten TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Vural, “Türkiye’nin yazılımda iyi projeleri var ama problem az sayıda iyi yetişmiş elemanın olması” diyor.

Yazılımda ciddi açık var

Bilgi teknolojilerinde 85 bin kişinin çalıştığına dikkat çeken TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Niyazi Saral, çalışanların büyük çoğunluğunun teknik eleman, teknisyen ve satış elemanı olduğunu vurguladı. Saral, özellikle yazılım ve mühendislik alanındaki mesleklerde ciddi açık olduğunun altını çizdi. Dünya dijitalleşip birçok meslek yok olmayla karşı karşıyayken bu sözler yeni nesil ve aileleri tarafından dikkate alınmalı.

(Bilişim Sektörü meslek alanlarındaki çalışan oranları)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir