Verimli çalışmaya ‘Domatesli’ çözüm Pomodoro - EMPATİK BLOG

Verimli çalışmaya ‘Domatesli’ çözüm Pomodoro

Verimli çalışmaya dair problemleriniz varsa belki de zamanınızı Pomodoro tekniği ile düzenlemelisiniz.  Bu teknik 1980’li yıllarda öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından keşfedilir. Zamanını verimli kullanamadığının farkına varan ve odaklanma problemi yaşayan Cirillo, mutfakta bulunan zaman planlayıcısı ile yapacağı işleri bölüm bölüm ayırmayı düşünür.  Cirillo her 25 dakikada 5 dakika dinlenme şeklinde periyotlar oluşturur ve her 30 dakikalık periyodu bir Pomodoro olarak adlandırır. Bu yöntemden verim alan Cirillo, yöntemini herkesle paylaşır ve Pomodoro tekniği günümüze kadar gelir. Tekniğe İtalyanca dometes anlamına gelen Pomodoro ismini verir çünkü mutfakta kullandığı kronometre domates biçimindedir.

Teknik Nasıl Çalışır?

Bu teknikte en önemli unsur yapacağınız iş için ne kadar süre ayıracağınızı tahmin etmeniz. Eğer zamanınızı iyi tahmin edip işlerinizi öngördüğünüz süre içinde yapamazsanız verim almakta zorlanabilirsiniz.  Bu tekniğin temelinde kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden mini molalar yatıyor. Kısa süreli çalışma seansları 25 dakika sürüyor, ardından 5 dakika süren mini bir mola veriliyor.

30 dakika 1 Pomodoro

Bir seans ve moladan oluşan 30 dakikalık bölüm 1 Pomodoro’ya denk geliyor. Toplamda 4 Pomodoro’yu tamamladığınızda, yani 2 saat sonunda 20-25 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken sizi bekleyen bir görev seçmek, zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlamak. İşe başladığınızda konudan hiç sapmayın ve hiçbir şeyin sizi bölmesine izin vermeyin. 25 dakikanızı tamamladığınızda 5 dakikalık molanızı vermeyi de ihmal etmeyin.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir