Steve Jobs - EMPATİK BLOG

Steve Jobs

Haftanın film önerisinde teknoloji devi Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un hikayesi anlatılıyor. Steve Jobs ismi ile 2015 yılında gösterime giren film, Amerikalı mucidin Apple yıllarını ve verdiği mücadeleleri anlatıyor. Jobs’un özel hayatı, kızı Lisa ile olan ilişkilerinin de yer aldığı film, 1984’te Macintosh, 1988’de NexT ve 1998’de iMac’in lansmanından önce yaşanan olaylara değiniyor.

Bazıları şekerli su satmalı

Jobs, 1984’te Macintosh’ı son dakika ortaya çıkan aksiliklere rağmen tanıtır ancak istenen satış yakalanmaz. Hırsı her zaman diri olan Jobs, şirket içindeki ayak oyunları ile karşı karşıya kalır. Jobs’u Apple’da istemeyenlerin başında yine Jobs’un sayesinde Apple’ın CEO’su olmuş John Sculley gelir. O dönem Pepsi CEO’su olan Sculley, Jobs’un “Gerçekten önemli bir şey yapabilecekken hayatının geri kalanı boyunca şekerli su satmaya devam mı edeceksin?” sözleri üzerine Apple’a geçer. Peki ama Apple CEO’luğunu Jobs sayesinde elde eden Sculley, neden Jobs’u istemez ki?

İşten atılmak fırsatınız olabilir

Çünkü geleceği inşa etmek istemek Jobs’un da vurguladığı gibi şekerli su satmaya benzemez. Sculley da geleceği inşa edemeyeceğinin farkındadır ama sahip olduğu koltuk sayesinde bu durumu kısa süreliğine de olsa erteler. Jobs gibi anlaşılamayan bir girişimci için aslında yalnız kalmak, işten atılmak bir fırsattır. Çünkü eğer ne yapmak istediğinizi gerçekten biliyorsanız ve bir yol haritanız varsa yapmanız gereken bunu ortaya koymaktır. Nitekim Apple’den kovulan Jobs yazılım şirketi NexT’i kurarak kendini kanıtlar. İyi seyirler 😊

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir