Ofiste Koşullu Başarısızlığa Dikkat! - EMPATİK BLOG

Ofiste Koşullu Başarısızlığa Dikkat!

Bir çalışanın herhangi bir nedenle performansının düşmesi ile birlikte yöneticinin artık çalışanı hakkında kaygı duyması başarısızlığa koşullanma sendromunun başlangıcı sayılır.  Performans düşüklüğü ya da başarısızlığın gerçekleşmesi ile yönetici, aksaklıkları gidermek için çalışanını mercek altına alır, kendisine daha fazla danışılmasını ister. Ancak yöneticinin kontrolü daha fazla ele aldığı bu süreç çalışanlar tarafından güvensizlik olarak yorumlanır.

Özgüven azalır, yüksek performans yok olur

Yöneticinin kaygılı tavırları nedeniyle kendinden kuşku duymaya başlayan çalışan, harekete geçme motivasyonunu, karar alma yetisini kaybeder.  Yönetici, demoralize olan çalışanın hareket kabiliyetini kaybetmesini, işe yetersizliğin kanıtı olarak görmeye başlar. Bunun üzerine baskı ve gözlemini attıran yönetici aslında fark etmeden çalışanını daha fazla kısıtlamaya ve güven ilişkisinin daha fazla zarar görmesine neden olur. Kısır bir döngünün olduğu bu süreç çalışanın işten ayrılması ya da sözleşmesinin fesh edilmesi ile sonuçlanır.

Koşullanma tüm çalışanlarınıza zarar verir

Bu sendrom, güvensizlik ortamının artması ile kurumdaki herkese zarar verir. Çalışanlar, fikir üretemez hale gelir ve danışmaktan çekinmeye başlar. Bu nedenle kurum çalışanlarından verim alamaz hale gelir, ekip ruhu zayıflar.

Sendromu pekiştirmeden bitirin

Eğer bir çalışanınız verilen işte başarılı olamadıysa veya performans düşüklüğü sergilediyse, farkında olmadan sendromu pekiştirmek yerine kurtulmayı sağlayacak şu 5 yolu deneyin:

1-Çalışanın kendini tehdit altında hissetmemesi için teşvik edici bir dil kullanın. Aranızdaki gerilimde payınız olduğunu kabul edin.

2-Çalışanın zayıf ve güçlü yönlerini kabul edin ve değerlendirmenizi duygularınızla değil gerçeklerle destekleyin.

3-Zayıflıkların nedenlerini ortaya çıkarın ve şunu sorun: “Ben ne yapıyorum da işleri senin için daha kötü hale getiriyorum?”

4-Performans arttırıcı yolları belirleyin (eğitim, yeni deneyimler vb.) İşleri daha iyi hale getirmeyi ne kadar çok istediğinizi ifade edin.

5-Daha açık iletişim kurma konusunda fikir birliğine varın. “Bir dahaki sefere iletişim eksikliği yaşadığımızda hemen beni uyarabilir misin?” deyin

Kaynak:  İnsan Yönetimi

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir