Moneyball (Kazanma Sanatı) - EMPATİK BLOG

Moneyball (Kazanma Sanatı)

Haftanın film önerisi Moneyball (Kazanma Sanatı) yenilikçi ruhların izlemesi gereken bir film. 2011 yılında vizyona giren filmin başrolünde Hollywood yıldızı Brad Pitt bulunuyor. Spor-Drama türündeki film gerçek bir hikayeden beyazperdeye uyarlanmış. İş hayatında yapmak istediğiniz değişiklikleri, yenilikleri başkalarına kabul ettirmek kimi zaman zordur. Ama eğer yolunuz doğru yaptıklarınıza da inancınız tam ise yapmanız gereken harekete geçmek ve başarının geleceği günü sabırla beklemek.

Gerçek çözüm gerçek başarı

Nitekim Oakland A beysbol takımının başındaki Billy Beane (Brad Pitt) aldıkları yenilginin yanında en iyi oyuncularını zengin kulüplere kaptırır. Takımın bütçesine uygun futbolcu aranır ama Billy, bunların günü kurtarma amaçlı olduğunun farkındadır. Çünkü gerçek bir başarı gerçek bir çözümle meydana gelir ve algılarınız da sizi başarıya götürecek yollara odaklanır.

Algılarınız açık olsun

Nitekim takımının başarılı olmasını büyük bir azimle isteyen Billy, Yale Üniversitesi İktisat mezunu Peter Brand ile tanışır. Bir iktisatçının beysbolla ilgilenmesine şaşıran Billy, sporun kurallarını yeniden yazmasını sağlayacak iş arkadaşını bulmuştur.

Her işin bir matematiği vardır

Billy ve Peter, oyuncuları yakışıklıklarına, gece hayatlarına, aşırı kilolarına göre değil potansiyel yetkinliklerine, takım içindeki en uygun konumun neresi olacağına ve gelişim süreçlerine göre analiz eder. Hiçbir takımın istemediği oyuncular lig başında üst üste yenilgi alır ama beysbol tarihine geçecek başarıları bu yenilgiler sonrası gelir.  Eğer ortada kaçınılmaz bir yenilik varsa Billy’nin de dediği gibi ya adapte ol ya da öl. İyi seyirler 😊

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir