Linkedin ve Diğer Platformlarda Mesajlaşırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde   - EMPATİK BLOG

Linkedin ve Diğer Platformlarda Mesajlaşırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde  

 

  1. Selamlamayı unutmayın

Günlük hayatta nasıl ki direkt konuya girmeden önce selam veriyorsak aynı şey mesajlaşma platformları için de önemli. Ancak yine de detaylı “hal/hatır”dan kaçınmanızı tavsiye ederim.

  1. Mesaj yazdığınız profilin bilgilerinden emin olun

Kişinin ismi iki cinsiyet için de ortak olabilir. Bu bilgi online iz bıraktığımız Google’da veya mesaj attığımız platformun kendisinde zaten mevcut. Otomatikleşmiş gibi mesaj atarken dikkat edilmiyor. Bir çuval incir berbat oluyor.

  1. Bayram/Cuma özel gün tebriklerini abartmayın

SMS’in ilk çıktığı yıllarda maliyeti de göz önüne alındığında etkileyici bir pazarlama aracı olduğu gerçek. Ancak bugün külfet ve okunmuyor. İşin ilginci bu tarz mesajları atan kişilerin de kendisine gelen mesajları okuduğunu zannetmiyorum. Doğum gününde kısmen mesaj atılabilir ama diğer günler arada kaynayıp gidiyor. Kredinizi boşa kullanmayın.

  1. Müsait misiniz diye sormayın?

Toplantıda veya odanızda bir işle meşgulken biri girer ve bölebilir miyim der. Siz de “böldünüz zaten” dersiniz. Her şirkette yaşanan bu klasik muhabbet dijital mesaj kanallarında da geçerlidir. Mesajınız okunuyorsa kişi müsaittir.

  1. Selam verip yanıt beklemeyin.

Mrb, yazıp bırakıldığında ne beklendiğini gerçekten çok merak ediyorum. Çoğu kez cevap vermek bir yana engelliyorum.

  1. Aynı şirketten herkese aynı maili atmayın.

Bir şeyi herkesin aynı anda duyması çoğu zaman irrite edebilir. O dakikalarda şirkette herkes bir anda sizi konuşuyor olabilir ama sonrası için ümit var olmak çok kolay değil.

  1. Konuya hızlı bir giriş yapın.

Muhatabınız mesajınızı açtıysa ilgiyi çekebilmek için sadece 10-15 saniyeniz var demektir. Direkt konuya girin. Hatta bir işe alımcıysanız ve yetenek yakaladığınızı düşünüyorsanız hemen maaş bütçesiyle giriş yapın. Fiyat avantajlı bir ürün tanıtıyorsanız fiyatınızı “mesajıma dönüş yaparsanız” şartına bağlamayın.

  1. Ürün tanıtıyorsanız mesaj attığınız şirketin aynı ürünü satıp satmadığından emin olun.

Mesaj attığınız kişiler sizinle aynı ürünleri satıyor olabilir ve bu ilk bakışta belli olmuyor olabilir. Muhatabınızın kişisel veya şirket web sitesine girin bol bol araştırma yapın.

  1. Direkt sonuç beklemeyin. Sık sık mesaj atmayın

Attığınız 100 mesaja 10 geri dönüş geliyorsa bir şeyleri doğru yapmaya başlamışsınız demektir. Normalde 3 dahi fena rakam değil. Hedef kişinize üst üste aynı mesajları atmayın. Bu durum geri dönüş ihtimalini düşürür.

  1. Sen diye hitap etmeyin.

Kim olursa olsun, “sen” diye hitap etmeyin. Muhatabınız öğrenci veya çok genç olsa dahi mesafeyi korumak her zaman için en iyisidir.

Safa ZENGİN

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir