Kör Nokta - EMPATİK BLOG

Kör Nokta

Bir insanı doğru yönetmek, yönlendirmek ve verim alabilmek için öncelikle o kişiyi çok iyi tanımak gerekiyor.  Tanımak isim soy isim ya da neyi sevip sevmediğini bilmek demek değildir. Neyi niçin yaptığını, yapamadığını, içinde sakladıklarını, boğazına düğümlenen cümleleri anlamaktır. Birini ne kadar iyi tanırsanız ondaki potansiyeli o kadar keşfedersiniz. Tabi tüm bunlar sizin duygusal zekanız ve empati yeteneğinizin gelişmiş olması ile bağlantılı.

Büyüklüğü ile fark edilemeyen Mike

2009 yapımı drama türündeki Kör Nokta (The Blind Side) Amerikan futbolu oyuncusu Michael Oher’ın hayat hikayesini anlatıyor.  Sorunlu bir ailede büyüyen Michael Oher’ın vücudu yaşıtlarına göre daha büyüktür ve Michael’ın dersleri oldukça kötüdür. Evdeki 13 çocuk arasında varlığı yokluğu fark edilmeyen Michael, yine evdeki sorunlar nedeni ile sokakta yaşamaya başlar. Ancak Michael, yağmurlu bir akşam Leigh Anne tarafından fark edilir ve genç kadın küçük çocuğu evine alır.

Takım koçunun yapamadığını yapmak

Michael’ın yaşıtlarına göre büyük olan vücudu okul takımı için avantaj olarak görülür ama Koca Mike’ın nerde nasıl davranacağına, insanlarla nasıl iletişime geçeceğine dair hiçbir fikri yoktur. Ancak Koca Mike’in koruma içgüdüsünü fark eden Leigh Anne, takım koçunun yapamadığını yapar ve takımı ailesi olarak görmesini sağlar. Böylece takımı ailesi olarak göre Koca Mike, rakiplerini devirmekte hiç tereddüt etmez.

Eski Mike’dan eser kalmaz

Kazandığı başarıyla yapabileceklerinin farkına varan Koca Mike, kendisini keşfeden Leigh Anne ve ailesi sayesinde Amerikan futboluna profesyonel olarak adım atar. Artık iki kelimeyi bir araya getiremeyen Koca Mike’dan eser kalmaz. Film çalışanlarınızın yeteneklerini keşfetmeye insan kaynağını doğru yönlendirmeye dair önemli ipuçları veriyor. Doğru yönlendirmeye dair kimi zaman nasıl KÖR davranabileceğimizi de gözler önüne seriyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir