Kızılay’da İşe Alımlar Robotik Sistemlerle Yapılıyor - EMPATİK BLOG

Kızılay’da İşe Alımlar Robotik Sistemlerle Yapılıyor

Yetenekli çalışanın her geçen gün daha da önem kazandığı iş dünyasında, insan kaynakları için önemli olan binlerce CV değil, kuruma değer katacak, kişilik özellikleri ile pozisyona uygun adayları en kısa zamanda istihdam etmek. Dijitalleşmenin yaşandığı ve robot çağına geçiş sürecinde olduğumuz günümüz dünyasında, şirket ve kurumlar için işe alım süreçlerinde Robotik HR Teknolojilerini kullanmak, artık bir tercihten çok zorunluluk. Robotik HR Teknolojileri aracılığı ile kurumlar hem zamandan ve maliyetten tasarruf ederken hem de uygun adayı bilimsel veriler ışığında kısa zamanda buluyor.

Vakit Kaybetmeden İşe Alım

150 yıllık köklü bir maziye sahip Kızılay, işe alımda Robotik HR Teknolojilerini dünyada ilk kez kullanan sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. Bu sayede on binlerce adayını yüz yüze görüşmeye davet etmek zorunda kalmadan, eleme sınavları için mekan ve zaman endişesi yaşamdan ve en önemlisi vakit kaybetmeden tüm işe alım süreçlerini Robotik Online Sistemlerle gerçekleştirebiliyor.  En kısa zamanda doğru adayı bulmanın kurum verimliliğini arttırdığını belirten Kızılay İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu, HRPeak Robotik Teknolojilerini kullanarak, kendi sitelerinden iş ilanlarını çıkabildiklerini, başvuruları online platformda alabildiklerini, tüm kişilik testlerini ve yetkinlik sınavlarını Robotik Online Sistemlerle yaptıktan sonra CV’leri istedikleri kriterlere göre filtreleyebildiklerini söyledi.

Tüm Süreçler Tek Panel Üzerinde

Sistemde yetki düzeylerinin manuel atanması ile kurum içi bürokrasinin azaltıldığını belirten Güvenlioğlu “İşe alım sürecini başından sonuna kadar tek bir yönetim paneli üzerinden takip edebiliyoruz. Hangi işe alım uzmanın hangi adayla, hangi pozisyon için mülakat yaptığını, mülakat izlenimlerini ve robotik yöntemlerle alınan tüm bilgileri sistem üzerinden görebiliyoruz. Ayrıca adaylara kişilik envanteri Personality Item Test (PiT) Yabancı Dil Testleri ve Genel Yetenek-Kültür sınavları gibi birçok yetkinlik sınavlarını da atayabiliyoruz” dedi.

Tutarlı ve Bütüncül

PiT ve sınavların, HRPeak sisteminde entegre olması sayesinde daha tutarlı ve bütüncül sonuçlar elde ettiklerini kaydeden Güvenlioğlu, “Tek bir panel üzerinden tüm değerlendirme araçlarını adaylara kolaylıkla atayabiliyoruz. PiT kişilik envanteri aracılığı ile adayların Kişilik Özellikleri, Onurlandığı Değerleri, Kişisel Farkındalığı, Potansiyel Yetkinliği ve Pozisyona Uygunluğu hakkında fikir sahibi olup farklı bir ekrana geçmeden aynı ekran üzerinden adayın CV’si ile karşılaştırabiliyoruz. Anında ve online olarak elde ettiğimiz envanter ve sınav sonuçları aday hakkında daha hızlı karar vermemizi ve hızlı geri bildirimler yapmamızı sağlıyor” diye konuştu.

‘Sınırlı’ Mülakatlara ‘Sınırsız’ Çözüm HRWin

İşe alım süreçlerinde kendilerine kolaylık sağlayan bir diğer aracın da Online Akıllı Video Mülakat Uygulaması HRWin olduğunu dile getiren Güvenlioğlu şöyle devam etti: “HRWin ile şehir ya da ülke dışındaki adaylarımızın mülakatlarını, kendi konumlarından ayırmadan ve insan kaynakları uzmanlarımızı da şehir dışına çıkarmadan gerçekleştirebiliyoruz. Biz kurum tarafı olarak istediğimiz zaman ve yerde mülakat sorularımızı adaya yönlendirebilirken, adayımız da evinde ya da dilediği herhangi bir yerde mülakat sorularımıza cevap veriyor ve robotik sistemimize otomatik kaydoluyor. Bu sayede adayın akıllı video mülakatını dilediğimiz zaman izleyerek sonucunu sistem üzerinde SMS veya e-mail yoluyla bildiriyoruz.”

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir