Kendinizle Tanıştınız Mı? - EMPATİK BLOG

Kendinizle Tanıştınız Mı?

 

Dünya üzerinde geçmişten günümüze her aydının birleştiği bir nokta varsa bu da kaçınılmaz olarak insanın kendini tanımasına dairdir. Yunus Emre’sinden Mevlana’sına, La Fontaine’den Konfüçyüs’una savaş sanatı deyince akla gelen ilk isim olan Lao Tzu’dan yönetim alanının duayen ismi Peter Drucker’a kadar birçok kanaat önderi ve entelektüelin, insanın kendini tanımasının hem iş hem sosyal hayattaki başarısı hem de iç dünyasındaki huzuru bulması açısından ne denli önemli olduğunu ifade eden onlarca sözünü bulmak mümkün.

Artık işkoluna doğmuyoruz

İş ve sosyal hayatında başarılı olanlardan ya da iç dünyasında huzuru bulan insanlardan en sık “Kendimi fark ettim” ifadesini duyarız. Çünkü hayatınızdaki her şey kendinizi tanımanızla başlar ya da tanımadığımız için biter. Peter Drucker, Yönetim isimli kitabında “Eskiden insanlar, bir çalışma yerine ve bir işkoluna doğardı. Köylünün oğlu da köylü olurdu. İyi bir köylü olmayı beceremediği takdirde, başarısız olurdu. Zanaatkarın oğlu da aynı şekilde zanaatkar olurdu, vesaire. Ama şimdi insanlar seçeneklere sahip. Bu yüzden güçlü yanlarını bilmeleri gerekir ki, nereye ait olduklarını bilsinler” diyor. Evet, yıllarca iş hayatında olmanıza rağmen, hala nereye ait olduğunuza karar veremediyseniz, hala iş hayatınıza dair onlarca sorunun cevabını bulamadıysanız bunun ilk sebebi kendinizi ve çevrenizdeki insanları tanımıyor olmanız olabilir.

Kendini tanıdı iş enerjisi arttı

Nitekim American Express’te Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Greg Keeley, şirkette yapılan yönetici değerlendirme sürecine dahil oluyor. Sonuçlara göre yüzde 100 İtici yani insanları zorlayan, somut bilgi ve hedefleri seven bir profil çıkıyor. Kişilik tipinin farkına varan Keeley, iş hayatına yansıyan olumsuz tavırlarını hemen törpülemeye başlıyor. Olumlu ve olumsuz yönlerini fark etmeye başlayan Keeley, aynı pozisyonda, aynı takım arkadaşları ile olmasına rağmen eskisinden daha fazla enerjiye ve tutkuya sahip olduğunu belirtiyor.  Keeley’nin konuyla ilgili son sözü ise “Kim olmak istediğinize karar vermeden önce gerçekte kim olduğunuzu bilmeniz gerekir.”

Sizin için önemsiz başkaları için önemli olabilir

Kendini tanıdıkça iş hayatında mutlu ya da başarılı olan tek insan Greg Keeley değil elbette. Southwest Airlines’te Başkan Yardımcısı olan Elizabeth Bryant, yaptığı kişilik testi sonucunda hem öncü hem de entegratör çıkıyor yani, stratejist ve iletişimci. Sonuçlara şaşırmadığını belirten Braynt, kendisini asıl şaşırtan şeyin farklı kişilik tiplerine sahip insanların eğilimlerini dengeleme konusuna hiç kafa yormamış olmasıydı. İş ve sosyal hayatında konuşurken daha temkinli olduğunu dile getiren Bryant “Öylesine söylediğim bir şey bir itici, entegratör veya koruyucu kişilik yapısına sahip biri tarafından önemli ve yapılması gerekenmiş olarak algılanabilir” diyor ve hem kendini hem de farklı kişilik tiplerini tanımanın ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne seriyor. Kısacası huzur ve başarı hem kendinizi hem de çevrenizdekileri gerçekten tanımakla başlar.

Siz de kendinizi daha yakından tanımak istiyorsanız Kişilik Envanteri PiT’i ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.  Test için tıklayın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir