Kadınlar ekip yönetiminde daha mı iyi? - EMPATİK BLOG

Kadınlar ekip yönetiminde daha mı iyi?

İş dünyasından 40 şirketin katıldığı Kadınlar İş Dünyasında Parladıkça araştırmasında kadınların şirketlerdeki işgücü oranı, kadın ve erkek çalışanların güçlü yönlerine dair bilgiler yer aldı. Araştırmaya göre Türkiye’deki şirketlerde işgücünün yüzde 32’sini kadınlar oluştururken bu rakam global düzeyde yüzde 38 olarak gerçekleşti.

Yöneticilerin yüzde 30’u kadın 

Türkiye’de şirketlerin kıdemli yönetici pozisyonların yüzde 30’unu, üst yönetim pozisyonların yüzde 26’sını kadınlar oluştururken bu oran global düzeyde sırasıyla yüzde 26 ve 20 olarak tespit edildi. Araştırmaya göre şirketlerde kadınlar, erkeklerden 1.5 kat daha fazla oranda üst yönetim pozisyonlarına alınıyor ve terfi ettiriliyor. Ancak kadın işgücü çıkış oranlarının erkeklere oranla fazla olduğu belirtilen raporda kadın iş gücünün eşit temsil edilmesindeki en büyük engellerden bir tanesinin çıkış oranları olduğu vurgulandı.

Şirketlerin yüzde 45’i kadın dedi

Raporda şirketlerin, kadın ve erkeklerin iş hayatında hangi yönlerini güçlü bulduğuna dair bilgilere de yer verildi. Buna göre şirketlerin yüzde 45’i katılımcı ekip yönetimini kadınların güçlü yönü olarak tanımlarken, erkeklerde güçlü yön olarak tanımlayan şirketlerin oranı yüzde 38 olarak belirlendi.

Erkekler daha mı esnek ?

Esneklik, değişime uyum sağlama gibi kriterlerde şirketlerin yüzde 40’ı kadınların daha güçlü olduğuna inanırken erkeklerin daha güçlü yönü olduğunu kaydeden şirketlerin oranı yüzde 25. Raporda kadınlar ve erkeklerin güçlü yönlerine dair 13 başlığa yer verildi. İşte o başlıklar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir