İş'te eğlenmek kime yarar ? - EMPATİK BLOG

 İş’te eğlenmek kime yarar ?

“Yaratıcı fikirler, en iyi eğlenceli bir ruha sahip dükkanlarda gelişir” diyor ABD’li reklamcı Leo Burnett. Time Dergisi tarafından 20. yüzyılın en etkili 100 ismi arasında gösterilmiş, döneminde reklamcılık sektörünün değişim ve gelişiminde büyük rol oynamış olan Burnett, yukardaki sözünü “Kimse eğlenmek için işte değildir ancak bu işte eğlence olmayacağı anlamına gelmez” şeklinde bitiriyor.

İşinizden bile ciddidir eğlenmek

1971’de hayatını kaybeden Burnett’ten bu yana iş dünyasındaki rekabet daha agresif, daha hızlı ve daha stresli hale geldi. Çünkü hem yapacak çok iş var hem de rakip firmalarda en az sizin kadar işini ciddiyetle yapıyor. İşte belki de tam bu noktada iş hayatında eğlencenin önemine ciddiyetle eğilmek gerek. Çünkü eğlenmek hele ki iş yerinde eğlenmek işinizden bile daha ciddi bir iştir.

Mizah liderliğinin bir parçası

Otomotiv devi General Motors Kanada’nın Başkanı Steve Carlisle, Ontario eyaletindeki genel müdürlük binasında çalışanları ile şakalaşıp mizah yaparak onlarla bağ kurmaya çalışıyor. İş yerinde eğlenmeyi, mizah yapmayı yaptığı işin, liderliğinin bir parçası olarak gören Carlisle, “Mizah, insanların daha rahat olmalarını ve böylece işlerini daha etkin bir şekilde yapmalarını sağlıyor” diyor.

Şakalaşmak sizi küçültmez

“Riskli İş: Mizah itibarınızı yükselttiğinde ya da azalttığında” adlı çalışmanın yazarlarından Philadelphia Üniversitesi İşletme Profesörü Maurice Schweitzer, mizah yönünü kullanan çalışan ve yöneticilerin, iş yerinde öz güveni yüksek ve işinin ehli olarak algılandığını belirtiyor. Yani iş yerinde yaptığınız mizah, şakalaşma sizi küçültmez düzeyinde yapılınca sizi büyütür, ekip arkadaşlarınıza da motivasyon kaynağı olur.

Gülmek sağlığa iyi geliyor

Öte yandan yapacağınız mizahla, iş yerindeki eğlence ile ekip arkadaşlarınızı güldürerek aslında onların sağlıklarına da olumlu katkıda bulunursunuz. Yapılan araştırmalara göre gülme anında, insan beyninde doğal morfin yerine geçen endorfin üretiliyor. Endorfin ise morfinden çok daha güçlü ağrı kesici özelliği taşıyor. Özetle iş yerinde mesai arkadaşlarınızı güldürmek ve gülmek size zarar değil yarar sağlar. Birde bir bakmışsınız iş yeriniz Leo Burnett’in de ifade ettiği gibi yaratıcı fikirlerin geliştiği eğlenceli bir ruha sahip dükkan oluvermiş 🙂

 

1 Comment
  • laf sözlük
    Ağustos 15, 2017

    Ayrıca gülmek serotoninde salgılatır. Ve serotonin birçok beyin faaliyetinin kusursuz ve güzel işlemesi için de gerekli bir hormondur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir