İşlemeyen yeni yıl planlarınız hazır mı? - EMPATİK BLOG

İşlemeyen yeni yıl planlarınız hazır mı?

2017 artık mazide kalırken önümüzde yeni bir 365 gün duruyor ve biz her yıl sanki ayıp olmasın diye yaptığımız ama çoğunlukla hayata geçiremediğiniz yeni yıl planlarını, yeni yıl listelerini ve hedeflerini 2017’yi geride bırakıp 2018 için de hazırlamaya başladık. Ancak hayata geçirilmediği müddetçe, planlar hayalden öte anlam taşımıyor. Nitekim ABD’nin eski başkanlarından Thedore Roosevelt “Herkesin, işlemeyen bir planı vardır” diyerek durumun vahametini gözler önüne seriyor.

Sadece yüzde 8’i hedefine ulaşıyor

Peki ama biz neden plan yaparız da bu planları hayata geçiremeyiz? BBC’nin haberine göre sorun aslında ulaşılması zor hedefler belirlemenizden kaynaklanıyor. İşyerinde terfi gibi kısa sürede gerçekleşmeyecek bir hedef, uzun süre uygulaması zor bir egzersiz programı, duygusal ya da genel insan ilişkilerimize dair belirsiz hedefler gibi. Nitekim konuyla ilgili yapılan araştırmalar da sadece plan yaptığımızı ama hayata geçirmediğimizi söylüyor. Araştırmalara göre yeni yıl kararları alan insanların sadece yüzde 8’i hedefine ulaşıyor.

Planlar baştan hatalı

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nden psikoloji doçenti Timothy Pychyl’e göre, “Başlangıçtan itibaren bu kararlar başarısızlık ve erteleme” içeriyor. Psikoterapist Rachel Weinstein’a göre ise bunun bir nedeni “yepyeni bir insan olacağım” gibi gerçekçi olmayan hedefler belirlemiş olmak. “Oysa değişim zaman içinde küçük adımlar halinde gerçekleşir” diyor Weinstein. Yılbaşı döneminde rehavet havasında alınan kararlar daha sonra zor geliyor, böylece yılın ilerleyen döneminde yeni hedefler belirlemek de zorlaşıyor.

Hedefler basit olsun

Planlarımız baştan hatalı ise ne yapmalıyız? Cevap basit, çünkü hedeflerimiz basit ve gerçekçi olmalı. Aldığımız kararları yerine getirmek için ilk günden hemen adım atabileceğimiz şekilde hedef belirlemeliyiz. Örneğin zaten haftada iki gün egzersiz yapıyorsanız üçüncü bir gün ekleyebilirsiniz. Bu durumda başarı kaydetmesi daha kolaydır ve böylece özgüvenimiz ve özsaygımız da artmış, daha zor hedefler için yolumuzu açmış oluruz. Kısacası 2018 hedefleriniz, 2017’de hayata geçiremediğiniz planlarınız gibi olmasın. 😊

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir