Siz Offline iken İşe Alımlarınız Hep Online - EMPATİK BLOG

Siz Offline iken İşe Alımlarınız Hep Online

Robot çağına geçiş sürecini yaşadığımız şu günlerde neredeyse her gün robotlara dair bir haber görmek mümkün. Şu bir gerçek ki dünya, tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor ve ülkeler, iş dünyası, şirketler bu değişime yetişmekte zorlanabiliyor. Şirketleri ayakta tutabilecek şey ise geç kalmadan bu değişime ayak uydurabilmek.

 

Robotlar bizi nasıl işe alacak?

Nitekim insan kaynakları da bu dijital değişimin içinde yer alıyor. Alandaki dijitalleşme gündeme gelirken “Artık, robotlar mı bizi işe alacak?” şeklinde soru bile sorulabiliyor. Evet, artık işe alımları dijital dünyanın vazgeçilmezi olan robotik uygulamalar gerçekleştiriyor. Ancak elinde kalem, önünde CV’nizle “Sizi diğer adaylardan ayıran özelliğiniz nedir? Neden sizi almalıyız? gibi sorular soran, yüz yüze iletişim gerçekleştireceğiniz bir robot olmayacak elbette. En azından yakın gelecekte.

 

İş yükünüzü azaltan dijital uygulamalar

Peki, insan kaynaklarında yaşanan dijitalleşme; robotların işe alımlarda kullanılması ne demek? Özetlemek gerekirse insan kaynaklarının her aday için tekrarladığı iş yükünün çeşitli uygulamalar aracılığı ile otomatik olarak yapılması demek. İşte herkesin ‘bizi robotlar mı işe alacak?’ dediği konu aslında bu uygulamaların ta kendisi.

 

Kriterler insan kaynaklarından uygulama BT’den

Yapay zeka, chatbot sesli veya yazılı iletişime geçebildiğimiz, belirli bir algoritma ile çalışan, bize yanıt veren yazılım-uygulamalarıdır. İnsan kaynakları süreçlerinde otomatik olarak yapılan işlerin bir algoritması çıkartılarak eskiden işe alım ekiplerinin manuel olarak yaptığı bu işler algoritmalar sayesinde uygulamalar tarafından yapılıyor. İnsan kaynakları ve bilişim ekiplerinin (BT) bir arada çalışması belki de hiç olmadığı kadar bu dönemde gerçekleşiyor. Çünkü aday kriterini belirlemek işe alım ekiplerine, uygulamayı hazırlaması ise bilişim ekiplerine düşüyor.

 

Ön elemede robot devrede

Robotlar karşımızda oturup, tanımadığımız adaylar hakkında “Sizi onlardan ayıran özellik nedir?” diye sormayacağına göre ne yapıyor? Özetle; bilişim ekibi tarafından, işe alım ekibi ve şirketin belirlediği aday kriterlerine uygun algoritma oluşturuluyor, sizin manuel olarak yapacağınız aday ayırma-sistematize etme işlemleri bu uygulamalar sayesinde otomatik olarak gerçekleştiriyor. Böylece size ön elemede kolaylık sağlanmış oluyor. Ve yine belirlenen kriterlere göre uygulamalar ön eleme de yapabiliyor.

 

Siz uyurken de CV’ler siz de

Yenilikçi insan kaynakları teknolojileri sayesinde sadece aday CV’lerini sistematize etme-ayırma gibi kolaylıkları değil şirketin aday profilini çıkararak her işe alımda vakit kaybetmeden doğru adaya ulaşabiliyorsunuz. Nasıl mı? Adaylar, siz uyurken ya da offline iken her zaman çevrimiçi olan uygulamalara özgeçmişini gönderebiliyor, online assessment center araçlarında bulunan değerlendirme araçlarını çözebiliyor. Değerlendirme araçları sonuçları uygulamalar tarafından anında rapor olarak sunuluyor.

 

Doğru aday robottan en doğru aday sizden

Dijital ortamda bulunan CV’ler, çözülen değerlendirme araçları insan kaynakları uygulamaları için bir veri bankası anlamına geliyor. Uygulamalar, özgeçmişlerini sisteme giren, değerlendirme araçlarını çözen onlarca adayın sonuçlarını analiz ederek bir profil çıkarıyor. Aynı zamanda işe alımı gerçekleştiren kurumların da hangi profildeki adayları istihdam ettiği de ortaya çıkartılıyor. Böylelikle şirketlere kendileri için otomatik olarak belirlenen doğru adaydan en doğrusunu seçmek kalıyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir