İş yerinde verimlilik nasıl artar? - EMPATİK BLOG

İş yerinde verimlilik nasıl artar?

 

Araştırmalara göre çalışanların verimliliğinin artmasını sağlayacak 6 kriter bulunuyor. Ofiste verimi arttırmak isteyen iş verenler ve çalışanlar ortamındaki havanın temizliğinden,  sıcaklığına, sessizlikten, gün ışığına kadar 6 kritere dikkat etmeli.  Ofiste verim arttırmak için yapabileceğiniz 6 kriter şöyle:

Havayı temiz tutun

Ofislerdeki havanın temizliği çalışanları birebir etkiliyor. Karbondioksit oranının yükselmesi çalışanlara kendilerini yorgun hissettirirken, rahat düşünmelerini de olumsuz etkiliyor. Bu durum, çalışanların performansında ortalama yüzde 10’a kadar düşüşe neden oluyor.

Termal konforu sağlayın

Ofisteki sıcaklığın kaç derece olacağı belki de çalışanlar arasında en çok tartışmanın yaşandığı konu. Ancak hava sıcaklığının 30 ve 15 derecede olduğu ortamlarda çalışanların performansı, 21 ve 23 derecelerde çalışanlara göre yüzde 10 daha düşük.

 Ofisiniz güneş alsın

Gün ışığından faydalanan çalışanın akşam uyku kalitesi yüksek olacağından gün içerisindeki verimliliği de artıyor.

Sessizlik ortamın sesi olsun

Gürültü kirliliğinin olduğu bir ofiste verimlilik yüzde 66 oranında düşüyor. Çalışanların yüzde 99’u, cevaplanmayan telefon seslerinin ve arka planda süregelen konuşmaların konsantrasyonlarını bozduğunu söylüyor.

Mekansal özgürlük sağlayın

Yeni nesil açık ofisler çalışanın enerji tüketimini azaltırken öte yandan da özel alanları olmadığı için mutsuz ediyor. Açık ofiste, çalışanlarınız için özel alanlar oluşturmayı unutmayın. 

Strese çözüm canlı bitki

Ofis içerisindeki canlı bitkiler, stres düzeyini düşürüp verimliliği artırıyor.

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir