İş Hayatında Cesaretiniz Cahil Mi? - EMPATİK BLOG

İş Hayatında Cesaretiniz Cahil Mi?

İş ve sosyal hayatta karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesidir hak edilen yerde ol(a)mamak. Hedeflediğiniz yerde olmak için potansiyeliniz, yetenekleriniz olması gerektiği düzeyde olabilir ama cesaretiniz cahil değilse, onca cahil cesaretlinin içinde işiniz zor olabilir.

Cahil cesaretinin akademi dünyasında yer almasına değinmeden önce Çinli filozof Konfüçyüs’ye bir kulak verelim. Konfüçyüs’un ilerleyen yaşlarında evine ziyaretçi bir genç gider. Duvarın yerden tavana kadar kitaplık ve bu kitaplığında tamamen dolu olduğunu gören genç sorar “Bunca kitabı gerçekten okudunuz mu?  Aldığı “Evet” cevabı üzerine genç “Bu kadar çok kitaptan kim bilir neler öğrendiniz” diye tekrar sorar. Konfüçyüs’ün verdiği cevap ise muhteşemdir. “Evet, ne kadar cahil olduğumu öğrendim.”

Bilirmiş gibi konuşur

Konfüçyüs, okudukça cahil olduğumu öğrendim der ama bazıları okumadan alimdir😊. Konuyla ilgili 1995 yıllarında araştırma yapan Dunning ve Kruger adlı iki akademisyen halk arasında “cahil cesareti” olarak tanımlanan duruma akademik bir bakış açısı katarak bu davranış biçimini Dunning Kruger Sendromu başlığı altında toplamışlardır. Sendromda kişi yeterli bilgi ve yeteneğe sahip olmadığı halde sahipmiş gibi konuşur ve öyle hareket eder. Kısaca cesareti cahilliğinden gelir.

Hem bilgili hem atik ol

Yine araştırma bulguları, bilgi düzeyi ilgili konu hakkında yeterli olan kişilerin ise bu potansiyellerini alçak gönüllülük yaparak dile getirmediklerini, kendilerini değerlendiremediklerini ortaya koyuyor.  Özetlersek bir yanda bilgisiz ama atik, diğer yanda bilgili ama bilginin enginliğinin farkında olduğu için pasif bir karakter durumunun oluşması diyebiliriz.

Araştırmacılar bu sendorumu şu maddelerle özetliyor:

*Niteliksiz insanlar, nitelikleri abartma eğilimindedir.
*Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görmekten acizdirler.
*Niteliksiz insanlar, ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

Bilgine ses kat

Eğer iş hayatında yönetici pozisyonundaysanız kendini abartan, başkalarının niteliklerini hiçe sayan, özünde az iş çok ses yapan insanların Dunning Kruger Sendromu’na sahip olabileceğini aklınıza getirin. Eğer çalışan pozisyonundaysanız cesaretiniz cahil değil ama sesli olsun, kendinizi dile getirin. Çünkü bilmenin verdiği tevazu sizi pasif, isteksiz gösterebileceği için hak ettiğiniz işten, statüden mahrum edebilir.

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir