İş Hayatında Beden Diline Dikkat - EMPATİK BLOG

İş Hayatında Beden Diline Dikkat

“Söz uçar yazı kalır” denir, peki ama sesi soluğu olmayan beden diline ne olur? Cevap olarak muhatabımızın aklında kalır demek yanlış olmasa gerek. Beden dili ile verilen mesajlar insanlarla anlaşmada en temel araç niteliği taşıyor. Araştırmalar beden dilinin, ses tonu (%38) ve sözcüklere (%7) oranla % 55 daha etkili olduğunu gösteriyor. Beden dili sese ve sözcüklere yansımayan iç dünyamızın dışa vurumudur.

En Önemlisi Göz Teması

Beden dili, sözcüklerden ve ses tonundan daha etkili ise iş hayatında nelere dikkat etmeli? En önemlisi göz teması kurulmalı. Göz teması kurmak bir özgüven göstergesidir. Diyalog halindeyken, dinlediğinizi ve ilgilendiğinizi göstermek için, göz teması kurmayı ihmal etmeyin. Ancak göz temasının sınırı iyi ayarlanmadığında agresif görünmenize de neden olabilir.

Duruşunuzu Düzeltin

Kambur durmak sizi özgüvensiz ve korumacı gösterir. Özgüvenli ve rahat bir duruş sergileyebilmek için; omuzlarınızı geriye alın ve kollarınızı serbest bırakın.

Alanınızı Sahiplenin

Toplantılar ve sunumlar sırasında alanınızı kabullenin. Sunum ya da konuşma yapacağınız alanı sahiplenmek kontrol sahibi olduğunuz izlenimine neden olur. Alanınız içinde rahat olun ve varlığınızı hissettirin.

Parmaklara Dikkat

Parmaklarınızla masaya vurmak, kağıtlarla ya da saçınızla oynamak, ayağınızla tempo tutmak; sıkıntılı ya da gergin olduğunuza işaret eder. Gergin ya da sıkıntılı hissediyorsanız bile bu hareketlerden kaçının; sakin olun ve derin nefes alın.

Yüz İfadelerinizi Kontrol Edin

Herhangi biriyle konuşurken, karşınızdakinin en çok baktığı yer yüzünüzdür. Mimiklerinizin ve yüz ifadelerinizin farkında olmak, tepkilerinizi ayarlamanıza yardımcı olur. Örneğin; bir şey anlatırken gülümseyerek sağladığınız güveni, alnınızı kırıştırarak vereceğiniz güvensizlik ifadesiyle harcamamaya özen gösterin.

Kısacası söz uçar, yazı kağıtta beden diliniz ise akılda kalır.
 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir