İş görüşmesinden 15 dakika önce yapmanız gereken 15 şey. - EMPATİK BLOG

İş görüşmesinden 15 dakika önce yapmanız gereken 15 şey.

Ne yapacağını tam olarak bilmeyen iş arayanlar için, mülakat öncesi 15 dakika çok üzücü olabiliyor.  Aslında bu 15 dakikalık süre doğru düşünce yapısına girmeniz, enerjinizi toparlamanız ve yapacağınız görüşmeye odaklanmanız için iyi bir fırsat.

İşte iş görüşmesinden 15 dakika önce yapmanız gereken 15 şey.

 • 1- Erken gidin, fakat içeri girmeyin.

Görüşmeye gideceğin yere erkenden gitmen, koşarak gitmenden daha iyi olacaktır senin için. Erken ulaştığında görüşme yapılacak ofise gitmek yerine kalan zamanını arabanda yada ofisinde geçirmen hem mülakatını yapacak kişiyi baskı altına almamış olursun ve zamanından önce başlamak zorunda kalan toplantı ile ilk izlenimini yanlış vermemiş olursun. Görüşmeden 10 dakika önce ofiste olman en ideal olanıdır.
Erken gidin, fakat içeri girmeyin.

 • 2- Sakinliğini koru.

Stres yapmaya başladığınız anca vucudunuz kortizol ve adrenalin hormonlarını salgılamakta. Stres seviyenize göre değişmekte fakat açık ve net düşünebilmenize engel olmakta salgılanan bu hormonlar. Mülakat öncesinde ve mülakat anında stresi yenebilmenin en iyi yolu mülakatçıyı iyi dinleyip en iyi cevapları vermeye odaklanmaktır.
Sakinliğini koru. - empatik blog

 • 3- Nefes alıp verme.

Nefes almak sakinleşebilmenizde en etkili yöntemdir. Nefes alış verişlerinizi 10’a kadar sayıp bunu tekrarlamak sinirlerin yatışmasında anında ve etkili bir yöntemdir.Nefes alıp verme -blog empatik

 • 4- Notlarına göz at.

Mülakat öncesinde konuşmalarınız, mülakatçınız yada pozisyon ile ilgili araştırma ve sorularınız için notlar hazırlamak avantajınıza olacaktır. Mülakatçınızın ismi, ünvanı ve pozisyonla ilgili düşüncelerin hakkında notlar alabilirsin.
Notlarınıza göz atın - blog empatik

 • 5- Ek araştırma yapma.

Kendini hazır hissetmek için araştırma ve provalar yapmalısın elbette. Ancak görüşmenden 15 dakika önce şirketin son mali kazanımlarını gelir raporlarını incelemen gerekmiyor. Bu tür araştırmalar görüşme anında ki anahtar bilgileri yanlış yorumlamanıza neden olabilmekte.
Ek araştırma yapma. blog empatik

 • 6- E-maillerinizi kontrol etmeyin.

Okuyacağın bir mail üzülmene yada sinirlenmene neden olabilir. Bu durum dikkatini tamamen dağıtacaktır. Görüşme öncesinde yapacağınız en kötü şeylerden biride oyun oynamaya devam etmek olacaktır.
E-maillerinizi kontrol etmeyin. blog empatik

 • 7- Twitter’ı kontrol et.

Firmanın twitter hesabına göz atıp araştırmanı yaptıktan sonra geçen sürede ana bir değişiklik olup olmadığına bakabilirsin.
Twitter’ı kontrol et.

 • 8- Hatırlanmak istediğin bir yada iki noktaya karar ver.

İletişim becerilerin, proje yönetim becerilerin yada bilgi düzeyin… Mülakatçı tarafından hatırlanılabilmen ve sevilebilmen için karşındakini etkileyecek temel bir kaç nokta belirlemelisin.
Hatırlanmak istediğin bir yada iki noktaya karar ver blog empatik

 • 9- Prova yapmayı sonlandırın.

Görüşme esnasında cevaplarının rol, konuşmalarının senaryo olup olmadığını karşında kişi anlamakta çok zorlanmayacaktır. Bildiklerine güvenip mülakatın kendine özgü konuşma akışında gerçekleşeceğini unutmamalısın.Pova yapmayı sonlandırın. blog empatik

 • 10- Çantan düzenli mi?

Görüşme esnasında ihtiyacın olan belgeleri kolayca çantanda bulabileceğin bir yere yerleştir. Bu şekilde ihtiyacın olan şeyi ararken çantanın altını üstüne getirmemiş olur, özel eşyalarını açığa çıkarmak zorunda kalmamış olursun. Ayrıcı dağınık biri olduğun izlenimi yaratmamış olursun.Çantan düzenli mi - blog empatik

 • 11- Aynaya bak.

Evden ayrıldığınızda milyonluk serveti olan biri gibi ayrılıp görüşme yerine geldiğinizde iflas bayrağını çekmiş biri gibi görünüyor olabilirsiniz. Tuvalette aynada kendinize bakmak ve ellerinizi yıkayıp avuç içlerinizin kuru olduğundan emin olabilirsiniz.Aynaya bak blog empatik

 • 12- Karşılama görevlileri.

Resepsiyonist, danışma görevlisi veya güvenlik görevlisi gibi karşılama görevlilerine karşı samimi ve güler yüzlü olmaya çalış. İşe alım yöneticisine davranışlarınız hakkında raporlar gönderiyor olabilir yada yönetici sizin bu görevlilerde bıraktığınız izlenimi onlara soruyor olabilir.
Karşılama görevlileri blog empatik

 • 13- Duruşunuza odaklanın.

Güçlü bir oturuş ile mülkatınızı bekleyin. Karşıdan gelen kişi için özgüvenli ve hazır izlenimi yaratırsınız.Duruşunuza odaklanın blog empatik

 • 14- Çevrenizde olanlara dikkat edin.

Ofis malzemelerinin nasıl olduğunu, duvarda hangi tablonun olduğunu ve resepsiyon alanında hatırlatıcı nelerin olduğunu gözlemlemeye çalışın. Bu gözlem ile şirket için neyin önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Çevrenizde olanlara dikkat edin blog empatik

 • 15- Mutlu olacağınız şeyler düşünün.

Klişe gelebilir fakat hoş şeyler düşünmek sizin daha iyi hissetmenizi sağlar ve daha sağlıklı bir düşünce yapısıyla mülakata girmenize yardımcı olur.Mutlu olacağınız şeyler düşünün blog empatik

Kaynak

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir