İnsan Kaynakları’nın Gözü Sosyal Medya’da! - EMPATİK BLOG

İnsan Kaynakları’nın Gözü Sosyal Medya’da!

               

Her ne kadar sosyal medya profilleri kullanıcıların “özel”i olsa da bu “özel” hayatınızı etkileyecek bazı kararlarda sınırlarını aşıp başkalarının sizin hakkınızda vereceği kararlara da yön vermekte.

Türkiye’de ve Dünya’da sosyal medyanın kullanımının çığ gibi büyüdüğü profil rakamlarının milyonlardan milyarlara yelken açtığı bir dönemde kurumların bu gerçeğe sırtını dönmesi elbette ki düşünülemez. Buna bağlı olarak odağı “insan” olan yapıların gündemini işgal etmesi de…

Ancak toplumsal normlara temas eden her “yeni” gibi sosyal medya da bazı etik tartışmaların kapısını aralıyor. Bu tartışmalar genellikle kişilerin kendilerini “bu kadar” afişe etmelerinin doğru mu olduğu sıfır noktasından başlayarak ülke çapındaki imaj tartışmalarına kadar sürüyor.

İş dünyasıysa bu sosyal medyanın yükselişine sessiz değil. İlk başlarda önemsenmese de sonrasında bir kazaya kurban gitmemek için hemen hemen kurumsal kimlik taşıyan bütün yapıların ya sosyal medya danışmanları var ya da belirledikleri bir strateji. (Buna rağmen bilinen sosyal medya kazaları kimi markaları zor durumda bırakmaya yetti.)

Peki İnsan Kaynakları profesyonelleri konuya nasıl bakıyor?

Sosyal medyanın profesyonellik dışı değerlendirildiği günler takvim olarak çok eski olmasa da söz konusu mecra için çok eskilerde kaldı. Profesyonelliğin bir parçası olarak algılanan sosyal medya tavırları insan kaynakları uzmanlarının da merceği altında.

Doğru işe doğru personeli yerleştirme amacı etrafında en iyi kararı almaya çalışan insan kaynakları uzmanları kişilerin sosyal medya profillerini de incelenmeye değer buluyorlar. Kişiyi biraz daha tanımak ve mülakatta çizilen profil ile online profil arasında karşılaştırma yapmak amacıyla sık sık kullanılıyor. Yanlış karar verme riskini en aza indirme telaşında olan insan kaynakları uzmanları için çoğu zaman sosyal medya, risk azaltıcı etkili bir faktör. Oysaki masanın diğer tarafı aynı fikirde değil…

İş arayanlar ise günlük hayatta yaptıkları basit şeylerin işe alım kararında etkili olma ihtimallerine tepkili. Özel hayat vurgusu ön plana çıkarken insanların iş yaşamı ile günlük yaşamını ayırmakta mahir olabileceklerinin neden hesaba katılmadığı ayrı bir sorun olarak dillendirilmekte.

Empatik İnsan Kaynakları hayran sayfasında yapılan anket çalışmasında* katılımcılar; “İşe Alımda İK uzmanlarının Sosyal Medya profillerini de göz önüne alması sizce doğru mu?” sorusuna

 •   %54 İK bireyi bir bütün olarak ele alır. SM Profillerine bakmak isabetli.
 •   %34 SM profilleri kişinin özelidir. SM işe alım kararında etkili olmamalı.
 •   %10 Sosyal medya profillerinin işe alım kararında etkili olduğuna inanmıyorum.

 

Cevaplarını verdiler. Gelen yorumlarsa şöyle:

 • Facebook, twitter vs gibi sosyal paylaşımlar daki profiller, İK uzmanlarını yanıltabilir diye düşünüyorum.
 • En geçerli yol insana daha önce yaptığı işleri anlatmasını istemek oluyor! bknz: hedefe yönelik seçim. SM profilleri bazı özel pozisyonlar için gerekli olabilir.
 • SM profili bu konuda etkili olmamalı insanlar normal yaşamlarında olduğu gibi davranmıyorlar…
 • Kişinin profili, normal yaşamından farklı ise bu onun tutarsız olduğunu gösterir, bu tür tespitler de IK için çok önemlidir.
 • İşe alacağım bir kişinin her yönünü tanımam gerekir.
 • İşe alımda, herkese açık profil incelenmesi, ötesinde kısıtlı profili incelemek için dedektiflik yapılmadığı sürece problem görmüyorum, hatta adayı tanımak için faydalı olduğunu düşünüyorum.
 • Sosyal medya profili doğru bilgiler içermeyebilir. Bu sebeple işe alım sürecinde değerlendirmeye almanın doğru olmadığını düşünüyorum.
 • Konunun iki yönü var; birincisi sosyal medya profilleri özel ama ne kadar özel? Sonuçta sosyalleşme aracı olarak kullandığımız bir mecra söz konusu. “Özel” algısının tanımı da söz konusu sosyal medya olunca gözden geçirilmeli. İkinci yönü bir insanı işe aldığınızda onu sadece mesai saatleri içerisinde işe almış olmuyorsunuz. Artık sosyal medya, dolayısıyla itibar yönetimi uyumuyor 7/24 çalışıyor. Böyle bir durumda şirket çalışanları şirketlerini 7/24 temsil ediyor ve bu temsil alanında önemli yüzde sosyal medyaya ait. Zira bunun önemi görülmüş olmasa kurum içi sosyal medya profil dizaynı kararları alınmazdı. (Örn; çalışanlar siyasi içerik paylaşmasın gibi)

Bence sosyal medya profesyonel çalışanlar veya çalışmak isteyenler için ateşten gömlek.

Ciddiye alınması şart. İşe alımda ise masanın iki tarafı için görüş ayrılığı normal…

Anket Link: https://www.facebook.com/empatik.net?sk=questions

Safa Zengin

Safa Zengin

Kariyerime Sivil Toplum’da başladım. Uzun süre bir derneğin Genel Başkanlık dahil her kademesinde çalıştım. Aynı dönemde Siyaset ve Düşünce isimli bir platformun Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüttüm. Avrupa Birliği, Kalkınma Ajansları ve Devlet teşvikleri konusunda uzmanlık geliştirdim. 2012 yılından itibaren Empatik İnsan Kaynakları bünyesinde “Dijital İnsan Kaynakları Yönetimi” odaklı projelerin koordinatörlüğünü ve Kurumsal İletişim Yöneticiliği’ni yapıyorum.
Safa Zengin

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir