Girişimci Eski Köye Yeni Adet Getirir - EMPATİK BLOG

Girişimci Eski Köye Yeni Adet Getirir

 

Günümüz iş dünyasında en çok kullanılan kelime girişimci olmaktır. Steve Jobs’ları, Mark Zuckerberg’leri, Elon Musk’ları, Nevzat Aydınlar’ı düşündükçe girişimci olası geliyor insanın. Ancak bu isimler başarılı oldukları için tanıdığımız isimler. Girişimcilik yoluna baş koyup başarılı ve başarısız olan iki grup arasında sonuca ulaştıran onlarca fark ortaya koyulabilir ve kıyas yapılabilir.  Ancak bir girişimciyi, girişimci yapan en önemli özellik eski köye yeni adet getirmesi; icat çıkarmasıdır. Şimdi bunu söyleyince akla hemen, “bizde mi bir garajda arama motoru kursak” gibi parlak bir fikir(!) gelmesin. Sadece yapmak istediğiniz işte farkınızı ortaya koyun. Konuyla ilgili hemen yerli bir örnek verelim.

Oyuna gerçeklik kattı

Girişimci ve Recontact: İstanbul adlı mobil oyunun kurucusu Simay Dinç, 34 ülkeden 100’ü aşkın uygulamanın yarıştığı Los Angeles New Media Film Festivali‘nden ödülle döndü. Dünya genelinde 60 milyondan fazla kişi tarafından oynan oyun, 2015 yılında Apple tarafından Türkiye’nin en iyi mobil oyunu seçildi. 2016’da da 153 ülkede en iyiler arasına girdi. Bu yılda Oscar, HBO, Grammy’s, Marvel’dan oluşan festival jürisi oyuna en iyi uygulama ödülü verdi.

Dünyaya fark attı

Peki ama 34 ülkeden 100’ü aşkın uygulamanın katıldığı festivalde nasıl oldu da Recontact: İstanbul, en iyi uygulama ödülünü aldı.  Dünya çapında, oyunların genel olarak animasyon ağırlıklı olduğuna dikkat çeken Dinç “İlk defa bir mobil oyunda video sanatının kullanılması bize ödül kazandırdı” diyor. Yani oyundaki görüntüler animasyon değil bildiğiniz, Taksim, Eminönüne ait gerçek görüntüler. Peki sizin hayalinizdeki parlak fikrin farkı nedir?

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir