Gençpa’da İşe Alımlar Robotik Uygulamalara Emanet - EMPATİK BLOG

Gençpa’da İşe Alımlar Robotik Uygulamalara Emanet

Dünyaca ünlü teknoloji markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapan Gençpa, insan kaynakları süreçlerini de çağın vazgeçilmezi olan teknoloji ile dizayn etti.  İşe alım süreçlerinde Robotik HR Teknolojilerini kullanan Gençpa, adayların pozisyona uygunlukları ve yetkinliklerini saatler içinde online olarak belirleyebiliyor.

Dosya yok dijital CV var

HRPeak Robotik Teknolojilerini kullandıklarını belirten Gençpa Teknoloji Genel Müdürü Ufuk Gürsoy, işe alım süreçleri kapsamında önemli bir adım attıklarını belirtti. Staj ve iş ilanlarını HRPeak aracılığı ile kendi sitelerinden çıktıklarını ifade eden Gürsoy, başvuruların online alınması sayesinde aday CV’lerini dijital ortamda toplayabildiklerini, insan kaynakları uzmanlarının uygun adayları tek tek dosya içinden aramak zorunda kalmadıklarını kaydetti.

CV’leri filtreleyebiliyoruz

HRPeak Robotik Teknolojilerini kullanmaya başladıktan sonra, zaman ve maliyet açısından tasarrufa geçtiklerini belirten Gürsoy, “İnsan kaynakları uzmanlarımız, adaylarla sistem üzerinden SMS ve mail ile iletişime geçebiliyor, mülakat daveti gönderebiliyor ve mülakat izlenimlerini not edebiliyor. CV’leri istediğimiz kriterlere göre filtreleyerek kendimize uygun olan özgeçmişleri tek tıkla ekranımızda bulabiliyoruz” diye konuştu.

Tek Tık Tek Ekran

Sistem üzerinden adaylara kişilik envanteri PiT, Genel Yetenek ve Yabancı Dil Testlerini yönlendirebildiklerini belirten Gürsoy, şöyle konuştu: “15 dakikada çözülebilen envanter sonucunda adayın Kişilik Özellikleri, Onurlandırdığı Değerleri, Potansiyel Yetkinliği, Kişisel Farkındalığı ve Pozisyona Uygunluğu hakkındaki referans bilgisine online ve anında sahip olabiliyoruz. Envanter sonucunda adayın güçlü ve gelişim yönlerini görerek, pozisyona uygun olan bireyi tercih ediyoruz. Aday ve pozisyonun yetkinlik açısından birbirini tamamlar nitelikte olması iş verimi, kurumsal verimlilik için oldukça önemli. Bunu PiT aracılığı ile sağlayabiliyoruz.

Öte yandan adayın pozisyona dair iş yetkinliğini ise Genel Yetenek ve Yabancı Dil Testleri ile öğrenebiliyoruz. Tüm bu sınavları tek bir ekran üzerinden görerek daha bütüncül değerlendirme yapabiliyoruz. Kısacası artık, işe alımlarımızın büyük kısmını robotik uygulamalarla gerçekleştiriyoruz.”

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir