Farkınız küçük ama etkili olsun! - EMPATİK BLOG

Farkınız küçük ama etkili olsun!

Başarılı olmak deyince herkesin aklına, akıl almaz “farklar” gelir. Eğitim, iş, sosyal, kısacası yaşamın hangi alanında başarılı olmaktan bahsediyorsak, bunun rakiplere fark atmakla, farkı ortaya koymakla olacağını düşünür ve bir “fark” arayışına gireriz. Ancak bu “fark” meselesi sanki o kadar “farklı” ki hiçbirinin, hiçbirimizin elde edemeyeceği, elde edenlerin de olağanüstü yeteneklere sahip olduğunu düşündüren bir hal aldı. Peki ama, gerçekten farklı olmak demek süper güçlere sahip olmak demek mi?  Farkı oluşturmak için ille de uzaya araç mı göndermek gerek?

Önce cesaret

Farkı, başarılı olma manasında tanımlara sığdırmak yerine, basit diye nitelendirebilecek bir farkla farkını ortaya koymuş ve bu farkı ile tarihe geçmiş birinden örneklendirelim.  1968’de Meksika Olimpiyat Oyunları’na kadar bütün yüksek atlamacılar, çıtaya yaklaştıklarında yüzleri öne doğru dönük olarak yüksek atlamalarını gerçekleştirirdi. Ancak o zaman kadar tanınmamış bir atlet, 2.23 cm atlayarak yeni bir dünya rekoru kırar. Daha önce hiç kimsenin yapmadığı, düşünmediği bir hareketi yapmaya cesaret eden Dick Fosbury, çıtaya koşarak yaklaşırken, çıtaya yüzünü değil sırtını döner.

Fark küçük başarı büyük

Bu atlayış Fosbury’e, o tarihe kadar 1.73 cm olan dünya rekorunu kırmayı sağlar. O zamana kadar denenmemiş bu atlayış biçimi, artık atletlerin vazgeçilmezi olur. Bugün bile tüm yüksek atlamacılar Dick Fosbury’in cesaret ederek ortaya çıkardığı biçimde atlıyor. Fark, kimi zaman da bir çıtaya yüzünüzü değil sırtınızı dönmektir.

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir