Exam (Sınav) - EMPATİK BLOG

Exam (Sınav)

2009 yapımı gerilim-gizem türündeki Exam (Sınav), başta şirket yöneticileri olmak üzere insan kaynakları biriminde çalışan herkesin izlemesi gereken bir film.  Exam, güçlü bir şirketin işe alım sürecini ele alıyor. Her şirketin kendine göre aday eleme yöntemi olduğunu düşünürsek filmdeki gizemli şirketin yöntemi alışılmışın oldukça dışında.

İş hayatında psikolojik savaş         

Katı kuralların olduğu sınavda 8 adaydan tek bir soruya cevap vermesi istenir ama ortada bir soru var mıdır yok mudur bu bile belli değildir. Zaten film de bu andan itibaren başlıyor.  Exam’da adaylar şirketin sınavındaymış gibi görünse de aslında her bir aday diğerinin sınavıdır. Gizemli sorunun bulunması için ekip ruhu gereklidir ama işe alınacak bir kişi olunca adaylar arasında psikolojik savaş başlar.

Herkesin bir planı vardır

İşe almak istediğiniz adayların gerçekte kim olduklarını, insan yaşamına verdiği değeri, kriz anındaki tepkilerini, sakinliğini koruyup koruyamadığını, öne geçme hamlelerini ne zaman ve ne için yaptığını işe almadan net bir şekilde bilemezsiniz.  İş hayatında girişimci olmak savaşçı ruha sahip olmak iyidir ama pasifmiş gibi görünen ve sizin içten içe küçümsediğiniz rakiplerin bir planı olmadığı anlamına gelmez. Exam, zamanında ve doğru yapılan hamlenin önemini ortaya koyan bir film. İyi seyirler 🙂

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir