Ekibinizin Lideri Olmak... - EMPATİK BLOG

Ekibinizin Lideri Olmak…

Liderliğin tüm tanımlarında geleceğe gönderme vardır. Liderler kurumun durumunu, çalışanların gelişiminin nereye gittiğini, kurum için rolünün ne olduğunu herkese açıklamalıdır. Sadece hedefleri ve sonuçları anlatmak çalışanlarınızın başarılı olmasına yetmeyebilir.

Liderler başkalarının daha etkin çalışması için uygun ortam yaratır, vizyon belirler, esin kaynağı olur ve motive eder.

Kötü liderlik, çalışanların sorumluluklarını reddetmesiyle kendini gösterir. Barbara Kellerman kötü liderleri beş farklı gruba ayırır.

1- Kayıtsızlar: Temelde umursamaz ve kayıtsız davranışlar gösteren, etrafında gelişen kötülüklere göz yumarlar. Etraflarında bir kayıtsızlık kültürü yaratırlar.

2- Duyarsızlar: Birlikte çalıştıkları kişilerin duygu ve ihtiyaçlarına karşı duygusuz davranırlar; kendi kabalıklarından ötürü ortaya çıkan durumları yok sayarlar. Böylelikle çalışma ortamında huzurluk hakim olur.

3- Bağnazlar: Başkalarının fikirlerine, yeni bilgilere kapalı; kendi bildiklerinden şaşmayan, kimseye söz hakkı tanımayan, insanların hevesini kırarlar. Çalışma ortamına yeni bir soluk, yeni bir nefes gelmesini engellerler.

4- Taşkınlar: Duygularını, sinirlerini, coşkularını, dürtülerini denetleyemeyen; gelişen olaylara soğukkanlı müdahale edemeyen sürekli bir kriz, panik ve telaş ortamı yaratarak işlerin yapılmasına bile engel olan tiplerdir.

5- Sadistler: Etrafındakileri sürekli olarak sosyal, duygusal olarak taciz eden sadist liderler. Ne kadar yetkin ve etkili olurlarsa olsunlar, şeytani özelliklerinden dolayı etraflarına zarar verirler. Bu liderler en kısa sürede, en az emekle en fazla güce ulaşmak ve sonra sahip oldukları bu gücü daha da artırmak isterler. (www.temelaksoy.com)

the-future-of-learning

Peki, iyi bir lider olmak için neler yapmalısınız?

  • Esnek Olun: Durum ve kişiye göre uygun şekilde tarz değiştirebilmelisiniz. Tercih ettiğiniz doğal tarzınızı bırakıp duruma uygun bir tarz benimsemelisiniz.
  • Örnek Olun: İşlerinizi zamanında teslim edin, ertelemeyin, başkalarını düşünün. Davranışlarınızla çalışanlarınıza örnek olun.
  • Yapılan İşlerin Sonuçlarını Paylaşın: Uzun zamandır uğraştığınız, elinizde olan projelerin sonuçlarını paylaşın. Neyi istediğinizi neden istediğinizi değerlendirin.
  • Ortak Bir Anlayış Benimseyin: Peşinde olduğunuz sonuçları elde edebilmek için ortak bir karar alın. Çalışanlarınızla değerlendirmeler yapın.
  • Mücadelelerinizde seçici olun: Kazanamayacağınız mücadelelere girmeyin.
  • Olumlu sonuçlar planlayın: Ne istemediğinizi söylemenin anlamı yoktur. Ne istediğinizi açıkça belirtin.
  • Doğru faaliyetleri ve sonuçları ödüllendirin: İyi faaliyetlerin sürdürülebilmesi için birçok ödül vardır: Teşekkür ederim demek, yüreklendirmek, gelişimine yardım etmek, kendini geliştirebileceği sorumluluklar vermek gibi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir