Donanımsız hayal, hayalsiz donanım olmaz! - EMPATİK BLOG

Donanımsız hayal, hayalsiz donanım olmaz!

Kariyerde başarı kimileri için sahip olduğu sermaye ile gelirken kimileri içinde sahip oldukları bilgi sayesinde gelir. Tabi bilgi tek başına yeterli değildir, yanına azim, cesaret, kararlılık, girişimcilik ruhu, fırsatları görebilme yetisini koymak lazım. Bunlar çok oldu derseniz bilginizin yanına en az bir tanesini koyun ki tek kanatla uçayım derken yere düşmeyin.

Kendini fark et

Konuyla ilgili hayatın içinden bir örnek verelim. Ailesiyle Pakistan’dan Kanada’ya göç etmek zorunda kalan Carl Rodrigues, Toronto Üniversitesi’nde bilgisayar ve matematik okur. Mezun olunca başarılı bir bilişim danışmanı olan Rodrigues, başkaları için karlı işler yapacağına evinin bodrumuna çekilip rağbet gören bir bilgisayar ürünü satmak ister.

Ne yapmak istediğine odaklan

Genç bilişimci bir sabah uyandığında işini bırakmaya karar verir. Ancak Rodrigues’in en büyük problemi, işinden vazgeçmesine rağmen hala ne üreteceğine ne yapacağına dair somut bir çıktının olmamasıydı. Eşinin kaygılarına ve aynı evde yaşadığı kayınvalidesinin iğneleyici sözlerine rağmen Rodrigues, bir fikri olmasa da hayallerinden vazgeçmeyerek kendini evinin bodrumuna kapatır. Burada hayal kurmaya başlayan genç bilişimci ne yapacağını bilmez ama en azından denemek istediğini bilir.

 Deliler gibi çalış akıllıca sat

Bir ay boyunca deliler gibi çalışan Rodrigues, kullanıcının cep telefonunu dizüstü bilgisayardan kontrol etmesini sağlayan bir yazılım geliştirir. Geliştirdiği yazılım sonrası Soti isimli şirketini kuran Rodrigues, İngiltere’nin en büyük market gruplarının birinden dev bir sipariş alır. Tabi İngiliz firma aradıkları şirketin, bodrumda ve tek çalışanlı olduğunu bilmediği için satış danışmanı ile görüşmek ister. Yapmak istediği işten korkmayan ancak iş dünyasının da kurallarını bilen Rodrigues, telefonda sesini değiştirerek satış danışmanı gibi konuşur. Bu dev sipariş sayesinde Soti artık büyümeye başlar.

Evinin bodrumundan milyarlık şirkete

İşten ayrıldığında hala ne yapacağına dair bir fikri olmayan ama hayallerini donamını ile bütünleştiren Rodrigues’in şuan, 22 farklı ülkede 700 çalışanı var. 2001’de kurulan şirketin değeri 1 milyar dolardan fazla, yıllık cirosu 80 milyon dolar ve dünya genelinde 17 bin şirket müşterisi bulunuyor. Bazen bir fikriniz olmaz ama donanımınız vazgeçemediğiniz hayallerinizle bütünleşince başarı kaçınılmaz olabilir.

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir