Daha üretken ve mutlu çalışanlara sahip olmak… - EMPATİK BLOG

Daha üretken ve mutlu çalışanlara sahip olmak…

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre insanların %70’i tatillerinin hemen ardından yeni bir iş aramaya başlıyorlar. Bunun ilk nedeni mutsuz olmaları, ikinci neden ise yıllık maaşlarının % 20’sini bu tatile harcamış olmaları. Yani gelirlerinin az olduğunu düşünmeleri. Aşağıda daha mutlu ve üretken çalışanlara sahip olmanızı sağlayacak yöntemlere göz atabilirsinizdreamstime_happyworker

1. Bir Amacınız olsun.
Eğer çalışanlarınızın çoğunluğunu Y kuşağı oluşturuyorsa bir amaca sahip olmak en çok sizi ilgilendiriyor. Çünkü Y kuşağı çark dişlilerinden birisi olmaktan çok, bir fark yaratmayı istiyorlar. Unutmamak gerekir ki, amacınız şirketinizden büyük olabilir.

Screen-shot-2013-03-27-at-6.01.34-PM-580x271

2. Çalışanlarına İnisiyatif Alma Hakkı Ver.
Çalışanlar en iyi performansı, aldıkları kararı kendi yöntemleriyle çözdükleri zaman gösteriyorlar. Şirketin sağladığı ekstra ödemeler ve ikramiyelerin önemsiz olduğunu söylemiyoruz elbette ancak Kendi inisiyatifini alabilme çalışanları fiziksel ve ruhsal açıdan güçlendirici bir etkiye sahiptir. Bunun yanında çalışma alanlarını kişiselleştirmelerine izin vermeniz %32 daha üretken olmalarını sağlıyor. Bu çalışma alanlarının daha konforlu olduğu duygusunu yaratıyor. Bitkilerden ve küçük oyuncaklardan kimseye zarar gelmez.

3. Çalışanların Aralarında ki İletişimi Güçlendirin.
Güçlü iletişime sahip ve çalışanların birbirlerine saygı duyduğu işletme kültüründe çalışanlar yüksek moral ve motivasyon sahiptir. Bu durum çalışanlar arası işbirliğini ve iş ilişkilerini geliştirerek uzun vadeli olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

2014_09_Perks_Blog

4. Düzenli Olarak Çalışanların Görüşlerini Alın.
Şeffaf olmak güven ortamı ve bağlılık için tek yoldur. Bu durum farklı iletişim yollarının açılmasını da sağlamakta. İşletme sahibine ve yöneticilerine her çalışan sorularına iletebilmeli, bunun içinde aylık veya haftalık toplantılar düzenlenmeli.

5. İkramiye Vermek Bağlayıcı Değildir.
İkramiyeler insanları mutlu eder bu doğrudur fakat fazladan dağıttığın bahşişler kurum kültürünün tamamen yanlış anlaşılmasına sebep olur. Kurum kültürü oluşturmak için sihirli bir formül yoktur.

Sonuç olarak günü sonunda ihtiyacın olan tek şey değerdir. Ve bu değeri çalışanlarınla paylaşabildiğin oranda mutlu ve üretken çalışanlara sahip olursun.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir