Bir İK çalışanı hafta sonu ne izlemeli? - EMPATİK BLOG

Bir İK çalışanı hafta sonu ne izlemeli?

Film izlemek hemen hemen herkesin keyif aldığı etkinliklerin başında gelir. Film izlemek zevkli olduğu kadar eğiticidir de. Bu kapsamda İnsan Kaynakları alanında kariyer yapmak isteyen ve İK çalışanlarına farklı bakış açıları kazandıracağını düşündüğümüz 5 filmi sizlerle paylaşmak istedik.

 

 1) Office Space – Ofis Çılgınlığı

1999 yapımı komedi türündeki filmde yazılımcı Peter Gibbons iş ve özel hayatının rutinden sıkılmış ve bunalmıştır. Artık ne özel ne de iş hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Film, çalışanların iç dünyasını tanımak adına izleyenlere büyük fırsat tanıyor. Ayrıca motivasyon eksikliği ve ödüllendirme gibi konulara da temas ediyor.

2) Bowling

Fransız yapımı olan Bowling, bir hastanenin İnsan Kaynakları yöneticisinin hikayesini anlatıyor. Hastane yönetimi, kâr etmediği için kadın doğum bölümünün kapatılmasını istiyor. Bu zor kararı göreve başlar başlamaz yönetmek zorunda kalan İnsan Kaynakları Direktörünün çalışanlarla olan ilişkisi senaryoya yön veriyor. Peki adı neden “Bowling”? Hastane çalışanlarının bir bowling takımı var. İnsan Kaynakları Direktörü de bu ekibe dahil oluyor ve ilişkilerin temeli burada atılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) The Intern – Stajyer 

2015 yapımı Amerikan komedi filminin başrolünde Robert De Niro ve Anne Hathaway’in yer alıyor. Film, bir online alışveriş sitesinin sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında emeklileri, yani yaşlı stajyerlerin işe alınmasını anlatıyor. Bu filmle stajyerlerin ekibe katacağı faydalar ve yeni insan kaynakları uygulamaları konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

4) The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme

IMBD puanı 10 üzerinden 8 olan “Umudunu Kaybetme”. Ünlü bir yatırım firmasının sahibi Chris Gardner’ın hayatından esinlenmiş. Film işlerinin kötü gitmesiyle eşi tarafından çocuğuyla birlikte terk edilen ve evsiz kalan bir adamın yılmadan, pes etmeden sürdürdüğü mücadeleyi anlatılıyor. Chris Gardner’ın broker olma hayalini gerçekleştirmek için katıldığı efsane mülakat, filmdeki en çarpıcı sahne olarak akıllarda kalıyor. Dram türündeki bu filmi soluksuz izleyeceksiniz.

 

 

 

5) The Devil Wears Prada – Şeytan Marka Giyer 

“Doğru adayı doğru pozisyona yerleştirme” konusunda başyapıt sayabiliriz. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt gibi seçkin oyuncuları kadrosunda bulunduran Şeytan Marka Giyer filmi, ünlü bir magazin dergisinin üst düzey yöneticisi ile çalışmak üzere işe alınan yeni mezun bir asistanın yaşadıklarını anlatıyor. Komedi türündeki bu eğlenceli yapımda doğru adayın doğru pozisyonda değerlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir