Aklı Havada - EMPATİK BLOG

Aklı Havada

Hollywood yıldızı, Oscar ödüllü George Clooney’in başrolde oynadığı Aklı Havada, iş hayatında olan olmayan herkesin izlemesi gereken bir film.  2009 yapımı film, iş hayatına dair birkaç konuya birden değiniyor. George Clooney’in canlandırdığı Ryan Bingham’ın çalıştığı şirket, iş hayatının acı gerçeği olan işten çıkarmaları yapıyor. Daha önce hiç çalışmadığınız bir şirkete gidip, kurum çalışanlarına “artık burada değilsin” demek ne acı. Bingham’ın önemi de işte bu acıdan anlaşılıyor.

İnsan teknolojiden daha deneyimlidir

İşten çıkışını verdiği insanları motive etmek, onlara hayatlarının sonunun olmadığını inandırıcı bir şekilde söylemek kolay iş değil. Kimin nasıl tepki vereceğini bilmek, olası riskleri değerlendirerek konuşmak deneyim ister. İşiniz sadece çalışanları işten çıkarmak değil, onların bu süreci en iyi şekilde atlatmasını sağlamaksa Bingham’dan iyisi yok.

Bir ekranla mı konuşmak?

Tabi Bingham’ın bunları yaparken de gezmediği şehir kalmamış, öyle ki 10 milyon uçuş milini kazanmasına ramak kalmışken, şirketin yeni toy çalışanı masrafları azaltmak için teknolojinin nimetlerinden faydalanmak ister. Ama işiniz işten çıkarma yapmak, eski çalışanların depresyona girmesini engellemek ise ihtiyacınız olan bir bilgisayar ekranı değil, güven veren bir çift göz ve tuttuğunuz bir eldir.

İşiniz sadece işinizdir

Teknoloji iyidir hoştur ama işiniz direkt olarak insansa masraflardan önce düşünülmesi gereken insana ve duygularına olan kârıdır. Nitekim, şirketin bunu fark etmesiyle Bingham, tekrar yollara düşer 10 milyon uçuş mili de kazanır. Ancak hayalini kurduğu miller iş-sosyal hayat dengesini sağlamadığını fark edince boğazında kalır.

İyi seyirler 🙂

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir