Adidas ve Puma - EMPATİK BLOG

Adidas ve Puma

Haftanın filmi iki kardeşin ezeli rakip oluşunu anlatan Adidas ve Puma. Girişimcilerin ve aile şirketi yönetenlerin mutlaka izlemesi gereken filmde Facebook’un kuruluş hikayesinin anlatıldığı Sosyal Ağ’da olduğu gibi etik bir tartışma söz konusu. Bir ürüne, fikre sahip olma becerisi mi yoksa bunu satabilme becerisi mi daha önemli, hangisi başarının anahtarıdır, bu iki beceriden sadece birine sahipseniz neler yapmalısınız ya da yapmamalısınız?

İnanın ve sabredin

Alman spor giyim markaları Adidas ve Puma’nın kuruluş hikayelerinin anlatıldığı filmde kendinize, yapmak istediklerinize inanmanın başarıya giden en önemli yol olduğunu göreceksiniz. Nitekim Adidas’ın kurucusu Adolf Dassler, annesinin çamaşırhanesinde tek başına ayakkabı üretmeye başlar. Bir çift ayakkabı bile satmamış olmamasına rağmen “Dünyanın en iyi sporcuları benim yaptığım ayakkabıları giyecek” demek bir kibrin değil inancın ifadesi olunca, inandıklarınızı görmek için tek ihtiyacınız azimle çalışıp sabretmek.

Kalite mi, kâr mı?

Tüm şehrin iyi bir ayakkabı üretme isteğinden dolayı ucube olarak gördüğü Adolf Dassler, fabrikalarda çalışmış, satış deneyimi olan ağabeyi Rudolf Dassler’in desteği ile seri ayakkabı üretimine başlar. Adolf üretim alanına bakarken, ağabey Rudolf ise müşteri ilişkileri ve satışla ilgilenmektedir. Ancak ezeli rekabet daha ilk günlerde kendini belli eder. Standart bir ayakkabı üretip yüzbinlerce satmak mı yoksa her yeni ayakkabıyı daha kaliteli, sağlam hale getirip daha az satmak mı?

Spor ayakkabı, koşu ayakkabısı gibi bir ayrımın olmadığı ve İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği Nazi Almanya’sında iki kardeşin hikayesi izlenmeye değer. İyi seyirler 😊

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir