7 nedenle en hızlı büyüyen yetenek duygusal zeka

7 nedenle en hızlı büyüyen yetenek duygusal zeka.

Duygusal zeka’yı en önemli iş becerisi haline getiren hatta bazı teknik yetkinliklerden bile önemli olduğu bir çok işe alım uzmanı tarafından dile getirilmiştir.

2600 işe alım ve insan kaynakları profesyoneli arasında yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre, %71’i duygusal zekanın IQ’da daha değerli bir özellik olduğunu söylerken,  %59’u yüksek IQ’ya sahip fakat düşük duygusal zeka profilinde ki kişileri elediğini ve %75’i ise yüksek duygusal zekaya sahip kişilerin daha hızlı terfi aldığını belirtiyor.

İşte duygusal zekaya sahip insanların neden değerli olduğunun 7 sebebi.

  1. Stres altında çalışmayı sürdürebilir.

Duygusal zekası yüksek kişiler bilinçli olarak stres seviyelerini yönetebilir, sahip oldukları gelişmiş başa çıkma mekanizmaları ve sağlıklı destek sistemleri sayesinde kötü durumlarda bile etkili çalışmalarını sürdürebilirler.

stres altında çalışma - under pressure working

  1. Çalıştığı insanları anlar ve onlarla işbirliği kurar.

Takım olabilmek çalışma ortamı için oldukça önemli, insanları anlayabilen ve anlaşabilin kişiler iş günümüzde daha rağbette. Duygusal zeka seviyesi yüksek kişilerin çeşitli yelpaze ve kültürlerden insanlarla ilişki kurma becerileri yüksektir. Çok uluslu şirketlerin işe alım kriterlerinde önemli bir kriterdir duygusal zeka.

Çalıştığı insanları anlar ve onlarla işbirliği kurar.

  1. İyi Dinleyicidir

Herkes duymak ve anlamak ister. Dinleme becerisi ve cevaplama güçlü iş ilişkileri oluşturmada önemlidir. Duygusal zeka yönünden güçlü kişiler karşısında ki kişinin duygularını anlamada ki yeteneğini gelişmiştir. Öyle ki, karşısındaki kişinin duygularını onun ses tonundan, vucut dilinden anlayabilir.

İyi Dinleyicidir

  1. Geri Bildirime Daha Açıktır.

Yüksek duygusal zekaya sahip kişiler daha az savunmaya geçerken geri bildirime daha açık kişilerder. Özellikle gelişimlerine katkı sağlayacak alanlardaysa bu geri bildirimler. Geri bildirime açık kişilerin yüksek seviyeli bu özsaygıları onları daha pozitif kişiler haline getirmekte.

  1. Empatiklerdir

Duygusal zekası yüksek insanlar Duyarlılıklarını diğer insanların güven ve bağlılıklarını artırmada kullanabilir.
Duygusal zeka seviyesi yüksek kişiler empatiklerdir.

  1. Başkalarının kullanabileceği bir örnek oluştururlar.

Birşeyler plana göre gitmediği zaman duygusal zekası yüksek insanlar hemen alt üst olmazlar. B0u konuda ki ustalıkları başkalarıyla anlaşmada onları daha şanslı yapar ve konuştuklarını başkaları kendi hayatlarına uygularlar.

  1. Daha dikkatli ve ayrıntılı kararlar verirler.

Olaylara farklı açılardan bakabilmekte, verecekleri kararın başka insanları nasıl etkileyeceğinin farkındadırlar. Bu her zaman iyi kararlar vermenin ötesinde, verilen hatalı kararlarda olumsuz sonuçların yönetilmesini kolaylaştır.

daha dikkatli ve ayrıntılı kararlar verirler.

Mülaktta sorulan 7 soru ile adayların duygusal zekasını ölçme.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir